Tradice a rituály s dětmi

15 konkrétních tipů, které využijete na Den dětí, oslavu narozenin nebo kdykoliv chcete udělat potomkům radost.

Dětský den sice nepatří zrovna mezi typické slavnosti kola roku, ale u nás ho máme rádi a holky se na něj už dlouho dopředu těší.

Nebylo to tak vždycky. 

S Dnem dětí jsem měla spojené hromadné akce, plno hlasité hudby, davy a to já nerada.

Pak mi ale došlo, že si to můžeme s dětmi prožít jinak a po svém. A od té doby se těšívám na chystání překvápek, dokud o to děti ještě stojí. Mě to vymýšlení zkrátka baví.

Dost možná to máte přesně naopak a právě si říkáte, že nemáte ani páru, co byste tak mohla dětem nachystat, a proto se vám do toho vlastně ani trochu nechce. Nutíte se, protože máte pocit, že byste měla. Dobré mámy přece….

Tak tohle už můžete pustit z hlavy.

Rozhodla jsem se s vámi sdílet pár časově nenáročných vychytávek, které vás nakopnou 🙂 :).

A vyberte si to, co bude bavit vás, děti se na vlně spokojenosti pak svezou s vámi.

Tipy na radovánky pro děti a celou rodinu:

  • Nachystejte na stůl všechny možné ingredience na zmrzlinový pohár/ pizzu a každý si může připravit ten/tu svůj přesně podle své chuti.
  • Připravte pytlík s dobrotami a každé dítě si během dne několikrát může sáhnout a poslepu něco vytáhnout.
  • Schovejte dětem pod polštář malé milé překvapení, které jim zaručeně udělá radost a objeví si ho hned brzo ráno po probuzení.
  • Napište dětem osobní hřejivý dopis, kde popíšete, co na nich máte ráda a v čem jsou jedinečné a jaké jsou jejich osobité dary a talenty. Naše děti to chtějí opakovat a vyjmenovávat velmi často. Více inspirace máte zde.
  • Připravte oltářík (stačí stočit šátek nebo látku do kruhu, doprostřed postavit nějakou
    pěknou svíčku) a kolem vyskládejte karty, obrázky. Každý člen rodiny si vybere jednu, která se mu líbí nebo odráží to, co v životě právě řeší a prožívá. Oltář můžete vyzdobit rodinnými fotkami a každý si pak jednu schová, jako připomínku na hezké společné chvilky.
  • Darujte dětem poukaz na jejich oblíbené aktivity (třeba na odpoledne jen s maminkou nebo tatínkem, výlet na skály, bazén, večeři na přání…). Připravené poukázky k vytištění jsou součástí narozeninového eBooku: Jak s dětmi na oslavu narozenin, aby byla hladivým zážitkem pro celou rodinu.

Nechte děti:

  • brčkem přenášet želé žížalky nebo lentilky z talířku na talíř,
  • hledat nosem v mouce schované bonbóny,
  • lovit pusou jablka z hrnce naplněného vodou.

Chcete dětem nachystat celý speciální den?

Naše cérky si s oblibou vybírají námět a já pak nachystám tematické bojovky, stopovačky, hledání pokladů, dobrůtky a hry přímo na přání.

Pro starší děti můžete využít:

  • různé typy zašifrovávání zpráv (např: děti ve vzkazu čtou jen každé druhé
    písmenko. Slovo „poklad“ pak vypadá takto: UPIODKRLTASD).
  • morseovku
  • psaní vzkazu pozpátku (slovo překvapení napíšu takto: ÍNEPAVKEŘP)

Pokud s šiframi začínáte, ověřte si, že děti rozumí klíčům – způsobům luštění jednotlivých druhů šifer a několikrát si to zkuste. Někdy píšu dětem vzkazy já a pak zase naopak.

Pro mladší děti (nečtenáře) vyzkoušejte:

  • Hledačky, kde obrázek jednoho místa posílá dítě k druhému, až konečně poklad objeví. (Např.: dítě dostane obrázek hrnce, v hrnci na něj čeká obrázek umyvadla a tam slíbené překvápko). Cestu můžete udělat dlouhou přesně tak, jak potřebujete.
  • Poklad (dobrotu) schováte pod hrneček. Dítěti ukážete pět hrnečků a ono má objevit ten, pod který se skrývá překvapení. Poklad můžete dát pod každý hrneček a dítě je úspěšné vždycky. Jak ono to dělá 🙂 🙂 ? Podobných „jednohubek“ jsem pro vás v eBooku nachystala plno. Okoštujte tady.
  • Zavažte dítěti oči, do rukou mu dejte vařečku a postavte před něj hrnec.
    Když se strefí a bouchne do něj, může pod hrnec nakouknout 🙂 :).

Oprašte dítě uvnitř vás a udělejte radost také jemu. Co mu dopřejete?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *