Tradice a rituály s dětmi

Jak na Masopust s dětmi?

Upřímně, to co si většina z nás asi vybaví na první dobrou pod pojmem masopust nebo karneval, rozhodně není moje parketa. Maso jím velmi zřídka, tance se (většinou) bojím, na zdlouhavé vyrábění originálních kostýmů mě moc neužije.

Naše holky, jako většina dětí, ale milují převlékání za někoho jiného, řádění a tombolu.
A tak jak to v životě prostě občas chodí, masopustní veselice pořádám už pěknou řádku let, protože nemám to srdce ji dětem z komunitní školy zrušit a mám o příležitost víc jak vystoupit z komfortní zóny 😊.
Zásadní pro mě ale bylo najít si v tom své radosti, smysl a větší hloubku, takže nejde JEN o to řádění v maskách a klouzání po povrchu.

Rozhodla jsem se s Vámi sdílet 7 osvědčených nápadů a tipů, jak jít více do hloubky.

Jako smysluplný otevírák k širšímu pochopení tématu Masopust pro mladší použijte oblíbenou „Chaloupku na vršku“ nebo písničku od Hradišťanu: Karneval. Jak na to, popisuji podrobně ve svém e- booku zdarma tady: https://tradicesdetmi.cz/ebook-zdarma/ na str. 10 a 11.

Vyrobte si vlastní, originální masopustní penízky – fašanky, rozdávejte je za splnění veselých úkolů. Zkuste třeba: stylové házení jitrnicí vyrobené z punčochy a špejle, dokreslování ocásku praseti poslepu, koulení brambory nosem, hledání dobrot nosem v talíři mouky. Za penízky si pak nakupte lístky do společné tomboly.

Fašanky můžou mít různé tvary, barvy a hodnotu, děti samy navrhnou jejich podobu a co na nich bude vyobrazené. Stylové jsou třeba tradiční masky (Medvěd, Strakatý, Slaměný) nebo klasická masopustní jídla (koblihy, jitrnice) anebo karnevalová výzdoba.

Vyrobte si masku Strakatého – je to vlastně šašek a společně jej vyzdobte co nejpestřeji různými barvami (můžete třeba ťupat vatovými tyčinkami). Maska má symbolizovat barevný a šťastný rok. Tenhle skvělý nápad je od Stáni z Učit nebo neučit. Doporučuji!

Prohlížejte si fotky, videa s tradičními masopustními maškarami (třeba z Veselého kopce) a povídejte si o jejich skrytých významech. Ukažte dětem, jak vypadá zimní karneval v cizině.

Usmažte si koblihy – jako symbol Slunce a naznačte souvislosti. Dříve to byla zcela výjimečná pochoutka!, v tuto dobu se totiž lisoval olej, nebylo jak jej uskladnit a proto se čerstvý využíval právě na smažení koblížků.

Na chvíli se neberte tak vážně a dopřejte si „být někým jiným“. S dětmi mluvte o tom, proč člověk někdy masku vůbec nosí a kdy to dělá také v běžném životě a co to vlastně znamená.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *